Odzyskiwanie danych za pomocą PC-3000

Wiele przypadków utraty danych wiąże się z uszkodzeniem nośnika. Pomoc w takich przypadkach opiera się z jednej strony na wiedzy i doświadczeniu specjalisty jednak nie zda się nam to na nic bez wsparcia profesjonalnymi narzędziami. W artykule opiszemy rozwiązanie, jakie zdaniem laboratorium Mediarecovery warto przybliżyć. Jak więc wygląda odzyskiwanie danych za pomocą PC-3000? Dowiecie się z artykułu.

PC-3000 to rozwiązanie sprzętowo-programowe dedykowane rozpoznaniu usterek dysków twardych i odzyskiwaniu z nich danych. I to właśnie w takiej kolejności należy rozpatrywać to zagadnienie. Bez rozpoznania i naprawy usterki nie dostaniemy się do zapisanych na nośniku informacji. Tak też podzielić możemy zestaw rozwiązań PC-3000. Jeśli chcesz naprawić dyski twarde, potrzebujesz tylko PC-3000 UDMA lub Express, a do odzyskiwania danych potrzebujesz kombinacji PC-3000 i Data Extractor. PC-3000 to oprogramowanie sprzętowe przeznaczone do diagnozowania i naprawy dysków twardych opartych na interfejsach SATA (Serial ATA) i ATA (IDE) wszystkich producentów.

Odzyskiwanie danych PC-3000 – hardware

PC-3000 jest trzy-portową kartą rozszerzeń, umieszczaną w gnieździe PCI-Express posiadającą 2 porty SATA (szybkość przesyłania danych do 133 MB/s) i 1 PATA (prędkość do 100 MB/s). Podstawowym portem jest SATA0, natomiast SATA1 to port dodatkowy, który można przełączać do portu PATA. PC-3000 umożliwia równoczesne podłączenie dwóch dysków – pierwszy port jest używany dla SATA, a drugi może być używany zarówno dla SATA, jak i dla PATA w zależności od potrzeb. Dzięki temu można pracować jednocześnie z 2 dyskami SATA lub 1 SATA i 1 PATA. To opis wersji UDMA, producent proponuje jeszcze wersję Express, która tych portów posiada więcej (4 SATA, dwa z nich mogą zostać przełączone na PATA)

Odzyskiwanie danych PC3000 UDMA:

Dwa porty są rozdzielne lecz przy jednoczesnym użyciu są od siebie zależne (dodatkowo działają jak sprzętowy bloker). Istnieje niewielkie zmniejszenie wydajności na drugim kanale, gdy pierwszy jest w pełni załadowany (nie więcej niż 20%), ponieważ PC-3000 UDMA jest oparty na jednokanałowej magistrali PCI-Express. Jednocześnie to rozwiązanie techniczne pozwala na obniżenie całkowitego kosztu i czyni ją bardziej atrakcyjną dla laboratoriów zajmujących się odzyskiwaniem danych. Producent dostarcza w pełni kompletne zestawy umożliwiające pracę z każdym wspieranym przez niego nośnikiem.

Podstawowe zasady działania PC-3000

Dysk twardy (HDD) składa się z trzech głównych części: zespołu dysku twardego, płytki obwodu drukowanego i oprogramowania wewnętrznego. Jeśli jedna z tych części jest uszkodzona, dysk twardy nie działa. PC-3000 umożliwia diagnozowanie dysku twardego, naprawianie uszkodzonych modułów HDD, wyłączanie wadliwych głowic, blokowanie dostępu do uszkodzonego obszaru powierzchni magnetycznych, uzyskiwanie dostępu do danych użytkownika i wielu innych funkcji. Diagnostyka dysku twardego może być przeprowadzona w trybie standardowym (użytkownika) i fabrycznym. Istnieją specjalne adaptery PC-3000 służące do przełączania dysku twardego w tryb fabryczny, celem uzyskania dostępu do oprogramowania wewnętrznego dysku twardego i danych użytkownika. Aby przeprowadzić wstępną diagnostykę, należy uruchomić uniwersalne narzędzie PC-3000. Jeśli występują jakiekolwiek awarie dysku twardego, to do jego naprawy służy specjalne narzędzie, a w zasadzie wiele narzędzi dedykowanych poszczególnym modelom dysków twardych. Dzięki nim specjalista może przejść do trybu fabrycznego badanego dysku i rozpocząć proces naprawy.

Odzyskiwanie danych PC-3000 – software

Data Extractor to specjalistyczne oprogramowanie działające w tandemie z oprogramowaniem sprzętowym UDMA PC-3000. Jest przeznaczony do wykonywania kopii wcześniej naprawionego nośnika. Program posiada wiele funkcji, które użytkownik może edytować wedle upodobań. Wraz z PC-3000 stanowi kompleksowe, profesjonalne rozwiązanie do odzyskiwania danych. Data Extractor współpracuje ze wszystkimi najpopularniejszymi systemami plików: FAT, exFAT, NTFS, HFS +, APFS, EXT2 / 3/4, XFS, ReiserFS, BtrFS, VMFS, UFS1 / 2, ZFS, DHF4.1, WFS0.x Obsługuje obrazy VMDK (VMWare), VHD, VHDX, DMG. Rozwiązanie ma również tryb wykorzystywany w analizach informatyki śledczej. Data Extractor UDMA umożliwia utworzenie pełnych (sektor po sektorze) lub częściowych kopii danych z uszkodzonych dysków i przeniesienie ich na sprawne nośniki. Odzyskiwanie danych za pomocą PC-3000 pozwala na wykonanie profesjonalnego, charakteryzującego się wysokim wskaźnikiem skuteczności procesu. Producent, oprócz opisanych wyżej hardware i software dla HDD dostarcza również odpowiednie rozwiązania dedykowane SSD, flash i mobile.

Szkolenia z PC-3000

Nie ma co ukrywać, że efektywna obsługa PC-3000 wymaga doświadczenia. Jeśli chciałbyś je zdobyć zapraszamy do udziału w naszych szkoleniach. Organizujemy je w ramach Akademii Informatyki Śledczej. Z zakresu odzyskiwania danych oferujemy dwa poziomy zaawansowania: Professional i Expert. Podczas zajęć pracujemy między innymi na PC-3000 więc będziesz miał szansę poznać to rozwiązanie w praktyce. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem PC-3000 skontaktuj się z nami.