Neutralizacja dronów. SkyHawk czyli cyber-sokół w natarciu

Neutralizacja dronów to popularny temat. Bezzałogowe statki powietrzne w ostatnich latach bardzo zyskałyna popularności. Ich historia sięga lat 30 ubiegłego wieku, jednak dzisiejsze bezzałogowce, poza wspólną ideą mają niewiele związków ze swoimi poprzednikami. Drony to dziś wyzwanie zarówno dla wojska, służb czy agencji ochrony. Neutralizacja dronów staje się coraz bardziej palącym problemem. Rozumiemy go w laboratorium Mediarecovery.

Urządzenia te wykorzystywane są zarówno przez przestępców, jak i wywiady obcych Państw. Zatem wykrywanie, obrona i neutralizacja dronów staje się standardowym elementem aktywności organizacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. W ostatnich latach mieliśmy wiele przykładów wykorzystania bezzałogowców w złych celach:

  • drony, wyposażone w fałszywe BTS, poruszały się podczas manewrów wojsk NATO w Europie, usiłując przechwycić komunikację GSM.
  • W USA drony wyposażone w kamery były wykorzystywane przez gangi do obserwacji komisariatów policji, widząc kto wchodzi na posterunek przestępcy wykrywali członków gangu współpracujących z funkcjonariuszami.
  • Wschodnia granica Unii Europejskiej to miejsce gdzie drony wykorzystywane są do przerzutu narkotyków, służąc jako środek transportu.
  • W aresztach i więzieniach drony służą do dostarczania nielegalnych paczek dla przebywających tam osób, w umówiony dzień i godzinę zrzucają ładunek nad spacerniakiem.

To tylko kilka przykładów użycia dronów, które zostały upublicznione. Możemy założyć, że w rzeczywistości takich przykładów są tysiące. Nie o wszystkich się dowiemy, a przeważająca część z nich nigdy nie została wykryta.

Gdzie neutralizacja dronów jest konieczna?

Rozważając możliwości związane z obroną przed dronami warto zastanowić się w jakich lokalizacjach i sytuacjach neutralizacja dronów wydaje się niezbędna. Zaliczyć do nich możemy na pewno:

  • Lotniska,
  • Instalacje paliw płynnych i gazowych,
  • Elektrownie i stacje przekaźnikowe
  • Przepompownie i infrastruktura wodna
  • Budynki urzędów centralnych
  • Jednostki wojskowe i poligony
  • Uroczystości z udziałem VIP
  • Granice Rzeczpospolitej Polskiej
  • Areszty i więzienia
  • Inne miejsca związane z infrastrukturą krytyczną.

To oczywiście tylko przykładowa lista miejsc, w których warto zapewnić obronę przeciwko dronom. W praktyce będzie ona z pewnością o wiele dłuższa. Zdaniem specjalistów z laboratorium Mediarecovery rozwiązania anty-dron powinny być standardowym wyposażaniem pośród innych narzędzi mających zapewnić bezpieczeństwo. W czasach powszechności statków bezzałogowych, neutralizacja dronów to doskonałe zabezpieczenie.

Neutralizacja dronów. Da się to zrobić skutecznie?

Da się. Potrzebne będą jednak do tego narzędzia. W laboratorium Mediarecovery testujemy cały czas różnego rodzaju rozwiązania. W ostatnim okresie czasu przyjrzeliśmy się bliżej fińskiemu SkyHawkowi. Spodobało nam się. Jest dobrze pomyślane i dobrze działa. Oto szczegóły.

SkyHawk Detector

Urządzenie służy do wykrywania dronów w locie. Charakteryzuje się sporym zasięgiem (ponad 1 kilometr), jest mobilne i niewiele waży. SkyHawk Detector komunikuje się za pomocą alertów dźwiękowych jeśli wykryje bezzałogowca. Jednocześnie go namierza i śledzi wskazując lokalizację na mapie. Wszystko w czasie rzeczywistym. Nie ma ryzyka, że pomyli drona z ptakiem ponieważ wykrywa jedynie emisję elektromagnetyczną. Działa naprawdę dobrze w terenie zabudowanym.

SkyHawk Defender

Skoro drona mamy już namierzonego należałoby go unieszkodliwić. Zrobimy to za pomocą SkyHawk Defender. To przenośne urządzenie przypominające nieco karabinek. Oczywiście nie będziemy używać w tej sytuacji naboi. Jego użycie nie wymaga specjalistycznego treningu. Wystarczy w miarę celne oko. Zasięg ponad 1 kilometr. SkyHawk Defender emituje wiązkę zakłócającą sygnał radiowy pomiędzy dronem, a osobą sterującą. W efekcie dron ląduje w miejscu „zestrzelenia” albo wraca do punktu startowego. Wszystko zależy od oprogramowania sterującego. W obu przypadkach osiągamy swój cel.

SkyHawk Blocker

Jeśli SkyHawk Defender przypominał nieco karabinek, to SkyHawk Blocker można porównać do działa. Zasada działania jest bardzo podobna. Dostajemy sygnał, że zbliża się dron, kierujemy w odpowiednią stronę i „strzelamy” wiązką. Dron traci połączenie z operatorem i osiada na ziemi lub wraca w miejsce startu. SkayHawk Blocker jest mobilny, nie waży zbyt wiele więc można swobodnie nim manewrować i zmieniać jego lokalizację. Czas pracy baterii też jest zadowalający więc nie ma ryzyka, że zanim dotrzemy w odpowiednie miejsce, ustawimy, wymierzymy to właśnie w tej chwili skończy się nam zasilanie. Podobnie, jak w przypadku SkyHawk Defender zasięg wynosi ponad 1 kilometr.

 

Neutralizacja dronów. I co dalej?

 

Na koniec pewna ciekawostka. W niektórych przypadkach warto byłoby przeanalizować zneutralizowanego drona. Praktycznie rzecz biorąc to latające komputery, a więc dane, jakie przechowują mogą być interesujące. W naszym lab posiadamy zarówno inżynierów, jak i narzędzia dedykowane akwizycji i analizie danych pochodzących z tego rodzaju urządzeń. Mamy tu na myśli XRY z rozszerzeniem XAMN, które świetnie sobie radzi z analizą dronów.

Jeśli zainteresował Cię ten temat i chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działa neutralizacja dronów, daj nam znać. Chętnie umówimy się na spotkanie, a być może ustalimy również prezentację praktyczną.