Części składowe takiego zestawu uzależnione są od zakresu wykonywanych obowiązków oraz specjalizacji danego profesjonalisty. Dla przykładu inaczej będzie wyglądać wyposażenie specjalisty z zakresu Mobile Forensics, a zdecydowanie inaczej informatyka śledczego. Jedno jest pewne – raz skompletowany zestaw powinien być poddawany okresowej inspekcji oraz aktualizowany o rozwiązania, które będą dostosowane do najnowszych rozwiązań IT, z którymi dany specjalista może się spotkać podczas wykonywania czynności operacyjnych.
Podstawową czynnością wykonywaną przez informatyka śledczego w ramach swoich obowiązków jest zabezpieczanie materiału dowodowego, zgodnie z najlepszymi praktykami informatyki śledczej. Te zaś mówią o potrzebie wykonania kopii binarnej z oryginalnego nośnika w celu zagwarantowania jego integralności na potrzeby dalszej analizy następnie zabezpieczenia miejsca działań, spisania protokołów oraz zagwarantowanie bezpiecznego transportu materiału dowodowego. By wykonać wszystkie te zadania z należytą starannością, należy przede wszystkim pamiętać o procedurach oraz wykonywaniu ich w sposób świadomy i odpowiedzialny. Wszystkie wyżej opisane czynności wymagają posiadania odpowiedniego poziomu wiedzy i kompetencji oraz zastosowania specjalistycznych rozwiązań, bez których informatyk śledczy jest niczym chirurg bez skalpela. Do podstawowych narzędzi pracy możemy zaliczyć:
Z kolei do celów analizy materiału dowodowego wymagany będzie inny zestaw rozwiązań. Z tym wyjątkiem, że tutaj większość jego elementów stanowić będzie oprogramowanie. Nie będę skupiał się na wskazaniu przykładowego rozwiązania używanego w tym procesie, chciałbym natomiast wymienić najważniejsze elementy analizy:
Najważniejszym pozostaje fakt, iż wszystkie narzędzia pozostaną nieprzydatne bez podnoszenia poziomu wiedzy i poszerzania kompetencji specjalisty. Pamiętajmy o ciągłym rozwoju, który jest niezbędny, szczególnie w przypadku osób związanych z informatyką śledczą i bezpieczeństwem IT.
W kontekście zestawu narzędzi informatyka śledczego, z przyjemnością chciałbym ogłosić, iż firma Mediarecovery ukończyła prace nad projektem koncepcyjnym pierwszego, polskiego duplikatora Mediaimager GM4 posiadającego najnowsze rozwiązanie techniczne, które umożliwiają sprawne i dynamiczne działanie podczas zabezpieczania materiału dowodowego. Produkt obecnie znajduje się na etapie końcowych testów i w najbliższym czasie zostanie wprowadzony do sprzedaży.
Mobilna kopiarka dysków twardych oparta jest na oprogramowaniu Mediarecovery MediaImager. Posiada funkcję tworzenia obrazów nośników informatycznych, całościowo lub wybiórczo. Ponadto pozwala na jednoczesne tworzenie kopii jeden-do-wielu z maksymalną prędkością SATA-3 (6Gb/s). Kopiarka wyposażona jest w funkcję szyfrowania danych binarnych „w locie” algorytmem AES-128 (do 6 GB/min). Urządzenie posiada również wbudowany port Gigabit Ethernet umożliwiający pracę na odległość oraz opcję dołączenia modułów zewnętrznych m.in. zwielokratniających liczbę jednocześnie obrazowanych nośników. Całość opakowana jest w mobile etui z ekranem dotykowym i przyjaznym interfejsem użytkownika.