Mobile forensic zmienia urządzenia przenośne w dowody

Rośnie rola Mobile Forensics, a to w związku ze zmianą roli telefonów komórkowych w naszym życiu. Dzięki nim organizujemy spotkania, robimy zdjęcia, piszemy wiadomości, maile, korzystamy z nawigacji, zbieramy mnóstwo danych i komunikujemy się z całym światem.

Z tego powodu urządzenia mobilne stały się narzędziem również dla przestępców, pozwalające im szpiegować potencjalne cele, szantażować, lub być w ciągłym kontakcie z gangiem. Zatem telefony komórkowe okazują się coraz ważniejszymi świadkami w walce z przestępczością. Rola Mobile Forensic rośnie, gdyż dane przechowywane na urządzeniach mobilnych skupiają coraz większą uwagę w śledztwach, i od tej pory będą równie ważne jak cyfrowe dokumenty i e-maile.

Szeroki wachlarz producentów i urządzeń na rynku mobilnym sprawia że badanie treści urządzeń mobilnych jest ogromnym wyzwaniem. Jednak wraz z rozwojem nowych technologii i oprogramowania zrewolucjonizowano proces gromadzenia dowodów z podejrzanych urządzeń mobilnych. Specjalne urządzenia, takie jak UFED (Universal Forensic Extraction Device) może analizować telefony komórkowe, smartfony, tablety, oraz urządzenia nawigacyjne i palmtopy w sposób zgodny z informatyka śledczą, pomagając odkryć relacje pomiędzy poszczególnymi telefonami komórkowymi.

Odzyskiwanie skasowanych informacji

Odzyskiwanie danych z dysku twardego komputera w porównaniu z pozyskaniem skasowanych danych z telefonu jest dość łatwą sprawą, ale skasowane dane z telefonu komórkowego są prawie niemożliwe do odzyskania. Ogólnie rzecz biorąc, telefony komórkowe zachowują się podobnie do komputerów stacjonarnych. Jednak, wskutek standardów własnych wszystkie informacje są inaczej traktowane i przechowywane. Obszerne badania i ogromne wysiłki rozwojowe wreszcie doprowadziły do rozwiązania, które zapewnia wsparcie dla szerokiego zakresu – ponad 13 000 – profilów urządzeń mobilnych, działających na większości znanych platform, w tym Android, iPhone, Windows Mobile, Blackberry i innych.

Powiązania pomiędzy telefonami komórkowymi

Aby śledzić zorganizowana przestępczość, bardzo ważne jest aby pokazać i udowodnić powiązania i relacje pomiędzy poszczególnymi telefonami komórkowymi. Umiejętność zobrazowania wzorów komunikacji wśród podejrzanych może doprowadzić do szybkiego zamknięcia śledztwa. W celu skrócenia czasu dochodzenia śledczy pilnie potrzebują narzędzi do odnajdywania i obrazowania relacji komunikacyjnych.

Zachowanie czystości dowodów

Śledczy zmagają się z dwoma głównymi zadaniami: po pierwsze, zebrane dane musza być przekształcone w odpowiedni format, który jest czytelny, konkretny i łatwy do zrozumienia, również przez sędziego, który może dysponować mniejsza wiedza techniczną. Po drugie, telefon komórkowy musi być zachowany dokładnie w takim samym stanie w jakim został znaleziony w miejscu zbrodni. Dlatego tez rozwiązania takie jak UFED musza być zgodne z tymi wymaganiami.

Pożytek w terenie

Kluczowym elementem sukcesu nowej generacji urządzeń informatyki śledczej jest z pewnością fakt iż policjanci bez specjalnych technicznych umiejętności czy intensywnego szkolenia powinni być w stanie zabezpieczyć dowody z urządzeń mobilnych. To zaoszczędziłoby czas i pieniądze. W skutek ostatnich osiągnięć, możliwość wydobycia nawet utraconych danych z urządzeń mobilnych otworzyły nowe możliwości w walce z przestępczością dla organów ścigania. Tym samym doskonale narzędzie dla przestępców stało się jednocześnie narzędziem ułatwiającym ich schwytanie.