Duplikatory – narzędzia informatyka śledczego

W artykule opisano zastosowanie duplikatorów oraz przybliżono działanie duplikatora TD2, który wydaje się być obecnie najbardziej popularną generacją duplikatorów firmy Tableau. Duplikator TD2 powinien jednak zacząć obawiać się silnej konkurencji ze strony nowego duplikatora TD3.

Duplikator ma w wielu laboratoriach informatyki śledczej opinię niezbędnika sprzętowego, bez którego nie powinno się funkcjonować. Jako praktyk zgadzam się z tą opinią. Ze względu na swoje szerokie zastosowanie oraz mobilność, sprzęt ten sprawdzi się zarówno na miejscu, w laboratorium, jak i podczas działań poza nim, w terenie.

Duplikator ma kilka zastosowań, wśród których najważniejszym jest wykonywanie kopii binarnych nośników przeznaczonych do późniejszej analizy. Duplikator posiada moduł „write-protect” na złączu gdzie podpina się dysk dowodowy, z którego wykonuje się kopię binarną. Dzięki temu gwarantuje nienaruszalność danych. Pozwala to na potwierdzenie ich spójności oraz autentyczności w dalszym procesie analizy śledczej oraz na wykorzystanie kopii binarnej, jako materiału dowodowego w dalszym postępowaniu.

Duplikator to urządzenie, które powinno się znaleźć w każdym laboratorium oraz w miejscach, gdzie pracują specjaliści informatyki śledczej i biegli sądowi. Duplikator to urządzenie, które ze względu na swoje szerokie możliwości i kompaktowe rozmiary jest bardzo pomocne zarówno w działaniu stacjonarnym jak i na wyjeździe.

Zapoznaj się z funkcjonalnościami poszczególnych modeli:

  • Duplikator TD2
  • Duplikator TD2u
  • Duplikator TD3